قضاوت کنید: متن ایمیلی که » کلوتیلد ریس » دختر جوان فرانسوی برای دوستان خود فرستاد و به استناد آن متهم به » جاسوسی » شد!

11/08/2009

» کلوتیلد ریس » دحتر جوان فرانسوی این روزها در زندان اوین در بند است.

او همین چند روز پیش و در اوین 24 سالگی اش را » جشن » گرفت.

سعید مرتضوی دادستان انقلاب اسلامی تهران و شکنجه گران اوباش هم کاسه او مدعی اند که » کلوتیلد» جاسوس فرانسوی است.

برنارد کوشنر وزیر امورخارجه فرانسه در پاسخ به آنها گفت فرانسه جاسوس 24 ساله به جائی نمی فرستد.

راستی چرا کلوتیلد به ایران آمد؟

» کلوتیلد» در کودکی مادرش را از دست داد و در شمال فرانسه، محل تولد و زندگیش، به دایه ای ایرانی سپرده شد که از همان کودکی او را به زبان فارسی و لالائی های آن آشنا کرد. کلوتیلد بتدریج زبان فارسی را آموخت و به ایران علاقمند شد .

او به ایران آمده بود چون به گفته دوستانش ایران را وطن دوم خود میدانست.

او در دانشگاه صنتعتی اصفهان مدرس زبان فرانسه بود و قرار بود در اولین روزهای ماه تیر از فروگاه تهران به فرانسه بازگردد. در فرودگاه او را به اتهام » جاسوسی » دستگیر کردند. سند اتهام او ایمیلی است که او در ارتباط با تظاهرات مسالمت آمیز مردم برای دوستانش ارسال کرده بود

در سایت:

http://clotildereiss.org/

که برای حمایت از او و اقدام برای آزادی او از زندان جمهوری اسلامی تآسیس شده متن ایمیلی که بنا به ادعای دژحمیان جمهوری اسلامی برای » جاسوسی» فرستاده بود منتشر شده است.

متن ترجمه شده ایمیل مستند جاسوسی کلوتیلد ( و متن فرانسوی آن) را برای قضاوت شما در اینجا می آورم. در ایران » دادگستری» نداریم، این من و شما هستیم که باید قضاوت کنیم.

متن ایمیل » کلوتیلد ریس» به دوستان فرانسوی اش در رابطه با ایران به شرح زیر است:

«سلام به همه،

من از تهران برای شما مینویسم تا بگویم با وجود بحران سیاسی کنونی ایران اوضاع من خوب است و دلیلی وجود ندارد که شما برای من نگران باشید. هم من محتاط هستم و هم اینکه نباید فراموش کرد که خشونت تنها متوجه تظاهرکنندگان است.

درک وضعیت موجود کار مشکلی است. ازسوئی خشونت های شدید دو روز اول را باید در نظر گرفت که بمنظور سرکوب تظاهرکنندگان معترض به نتایج انتخابات انجام شد و بواسطه همین اعمال زور و خشونت از وسعت اعتراضات در بسیاری از شهرها کاسته شد .اما در همین حال مقاومت مداوم مردم بخصوص در تهران  سامان یافته و قوی تر شد و هر روز بیش از یک میلیون نفر از مردم بین ساعات 15 تا 20 تظاهرات میکنند و پلیس هم از روی ناچاری کاری به کار آنها ندارد. از سوی دیگر جنگ قدرتی هم که وجود دارد بیشر جنگ درون کاخها [ مراکز حکومتی) است که بدور از مردم درحال انجام است.  به این جهات پیش بینی آنکه وضعیت موجود چه بازتابی در آینده کشور خواهد داشت کار مشکلی است.

برای شما چند عکس از ایران میفرستم تا ابعاد اعتراضاتی را که دو روز گذشته شهرهای ایران را فرا گرفت متوجه شوید. رنگ سبز سمبل موسوی کاندیدای  مورد توجه مردم است که حق او در انتخاباتی که بیشترین میزان مشارکت مردم از زمان پیروزی انقلاب اسلامی را داشت، پایمال شد.

اولین لینک در رابطه با دانشگاهی است که در آن تدریس میکردم. دیدن عکسهائی که در این لینک میبیند کار مشکلی است اما مایلم  شما عکسها را ببینید تا رنجی را که دانشجویان مرتبط با من  تحمل کردند درک کنید. در این عکس ها هم  پیامدهای این اعتراضات برای دانشجویان را خواهید دید و هم بیرحمی پلیس را. 2 روز پس از انتخابات دانشگاه خالی شد، دانشجویان به خانه هایشان فرستاده شدند. همین کار در اکثریت دانشگاهها انجام شد و درسها بروال سالانه  تا ماه سپتامبر تعطیل شدند.

http://daneshgah-sanati-esfehan.blogspot.com/

برای اینکه متوجه شوید اعتراضات به نحو مسالمت آمیز انجام شدند در زیر لینک عکسهای تظاهرات روز دوشنبه تهران را برایتان میفرستم. در مقابل حجم جمعیت پلیس کار زیادی نمی توانست انجام بدهد. جمعیت در سکوت به مدت 5 ساعت در پایتخت تظاهرات کردند و احساساتشان بسیار قوی بود، عکس ها همین احساسات را نشان میدهند. متاسفانه در پایان، تظاهرات بواسطه میلیشاهای بسیجی به انحراف کشانده شد و 7 نفر در آن جان باختند.

http://irantodaynews.mihanblog.com/post/10

تظاهرات های دیگری شبیه به تظاهراتی که نوشتم هر روز در جریان است. امید باید داشت که که این تظاهرات با سرکوب و حشونت مواجه نشوند . متاسفانه تظاهرات دیروز و امروز بعد از ظهر سرکوب شدند. باید منتظر بود و دید امشب چه خواهد شد.

در پایان این آخرین لینکی که برایتان میفرستم برای آنهائی است که کنجکاوترند و بدنبال عکس های موثر تری هستند. گمان میکنم این دسته عکسها را آسانتر تحمل خواهید کرد:

http://marge-eshgh.mihanblog.com/post/179

با ابراز دوستی ام به همه شما

کلوتیلد»

متن به زبان فرانسه ایمیل » کلوتیلد» به شرح زیر است:


Bonjour à Tous,

Je vous écris de Téhéran pour vous dire que tout va bien pour moi malgré la crise politique qui touche le pays. Vous n’avez pas de raison de vous inquiéter de mon sort. Non seulement je suis prudente mais surtout les violences ne touchent que les manifestations.

La situation est difficile à comprendre. D’abord des fortes violences les deux premiers jours pour réprimer les manifestations de contestation des résultats du vote. Puis, apaisement (imposé par la force dans beaucoup de villes) mais aussi résistance continue qui s’organise et se renforce, et de manière la plus incroyable à Téhéran. Tous les jours, plus d’un million de personnes manifeste entre 15h et 20h. La police laisse faire car ne peut rien faire ou veut bien laisser faire. La guerre de pouvoir semble plutôt être une guerre de palais qui se joue loin du peuple. Difficile de s’avoir ce que cette situation pourrait apporter de bien pour l’avenir proche du pays.

Je vous envoie quelques images d’Iran pour vous montrer l’ampleur des protestations dans les villes d’Iran ces deux derniers jours. La couleur verte est le symbole du candidat favori Moussavi qui s’est fait voler les élections qui ont connu le plus fort taux de participation depuis la Révolution islamique.

Le 1er lien concerne l’université où j’ai enseigné. Les images sont dures mais je tiens à montrer ce qu’on subit les étudiants que j’ai pu fréquenter. On y voit les résultats de la contestation des étudiants dès le soir du vote et l’annonce des résultats. On voit aussi la répression féroce de la police. 2 jours après le vote, l’université est vidée, les étudiants sont renvoyés chez eux. C’est le cas de la majorité des universités qui ferment ou annulent les cours jusqu’en septembre.

http://daneshgah-sanati-esfehan.blogspot.com/

Pour vous montrer aussi que ces contestations parviennent à se faire de manière pacifique, voici les images de la manifestation de lundi à Téhéran. Face à la foule, la police n’a rien pu faire et a laissé faire! Une foule silencieuse a défilé pendant plus de 5 heures dans la capitale. L’émotion était très forte, les images aussi. Malheureusement, la fin de manifestation a dégénéré face aux milices Bassijis qui ont fait 7 morts.

http://irantodaynews.mihanblog.com/post/10

Des manifestations du même type sont appelées à se dérouler tous les jours. Espérons qu’elles continuent à ne pas être réprimées violemment. C’était le cas hier et cet après midi. Reste à voir comment se passera la nuit.

Enfin un dernier lien, pour les plus curieux et ceux qui aiment les images sensationnelles. J’imagine que c’est le genre d’images que vous pouvez voir plus facilement.

http://marge-eshgh.mihanblog.com/post/179

Mes amitiés à vous tous.

Clotilde

ــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــ

در حاشیه: زمانی که این ایمیل را میخواندم یاد خبری افتادم که اواخر خرداد امسال در سایت » خبرگزاری رسا» خوانده بودم

حجت الاسلام سید مهدی باقری رییس فرهنگستان علوم اسلامی گفت: نقطه قوت دولت نهم ایجاد جنگ با کفر و پرچمداری این جنگ است!

در اینجا:

http://www.rasanews.ir/Nsite/FullStory/?Id=6085

Advertisements

9 پاسخ to “قضاوت کنید: متن ایمیلی که » کلوتیلد ریس » دختر جوان فرانسوی برای دوستان خود فرستاد و به استناد آن متهم به » جاسوسی » شد!”

 1. mother said

  سلام
  ترانه جديدي به احترام مادران اين روزهاي ايران ساخته شده است.
  در صورت تمايل به هر شکل که مي توانيد اطلاع رساني کنيد.

  ممنون

 2. kami said

  marg bar khamenei va yaranash.

 3. سامان said

  سلام.وقتي خوب فكر ميكنم ميبينم ريشه همه اين بي عدالتي ها در نظام قضايي نيست بلكه مشكل از كسي هست كه از بالاترين نقطه سياست هاي كلي نظام رو تدوين ميكنه.دليلي هم وجود داره اونم اينكه ما الان بعد سي سال از اقتصاد سياست و احكام قضاي مديريت و اجراي صحيح قوانين موجودو همين جور بگير تا الي آخر …
  به شدت دچار نقصان و ضعف هستيم.

 4. hd said

  با سلام
  من به سادگی شما تاسف می خورم شما باید از نخبه های این مملکت باشید.اینکه مرتضوی جنایت کاراست و اینکه دژخیمان بر سر ملت ما جه می آوردند بروشنی معلوم است ولی دفاع شما از این دختر خانوم فرانسوی کمی سادگی شما را می رساند.اگر به سایت هائی که برای این دختر گذاشته اند مراجعه کنید خواهید دید که عشق وی به ایران اینقدرها هم واقعیت ندارد.فقط چند نکته را برایتان بازگو می کنم شاید مفید افتد .
  وی تحصیل کرده علوم سیاسی می باشد نه زبان فارسی .پدر وی کارمند سازمان انرژی هسته فرانسه می باشد شما سفر وی را به شهر اصفهان با کارخانه ساخت کیک زد و علاقه شدید وی به فارسی و کیک زرد را به علت می دانید؟
  اینکه وی دایه ایرانی داشته اینهم چزئ افسانههای ما قبل تاریخ می ماند آنهم در یک شهر کوچک در فرانسه.

 5. ja,paris said

  من سالهاست در فرانسه شهر پاریس زندگی میکنم ..در طول این مدت نه تنها من بلکه تمام ایرانیان که در طول این 30 سال به این کشور آمدند و درس خواندن یا رفتند یا مردن به هر ترتیب مورد لطف و دوستی این مردم واقع شدند .
  چه بگویم که کسی را خوش بیاید ..همین دو سال پیش که فرانسه توسط سیاه پوستان به آشوب کشیده شد و 60000 ماشین آتش زدند حتی یک نفر به دادگاه برای جاسوسی کشیده نشد .چه بگویم ..ای مردم فرانسه که ما را در دل خود جا دادید ما واقعا از حماقت دولت غار نشین مان در عذاب واز کردهآنان پیشتان شرمندهایم

 6. این بنده خدا که چیز بدی نگفته

 7. سینا said

  این توهم توطئه اگه یه روزی از سر ما ایرانیها در بیاد باید جشن استقلال بگیریم. عزیز من چرا دائم فکر میکنید همه کشورها و افراد در حال جاسوسی و توطئه هستن. تا کی این بختک دائی جان ناپلئون رو با خودمون حمل میکنیم ؟!!!

  مثل آدمهای معمولی تو همه دنیا زندگی کنید مثل هر کشور دیگه ایی. توی بسیاری از کشورها در طول سال چندین میلیون توریست و دانشجو و دانش آموز و استاد دانشگاه و کارگر و هزار جور آدم دیگه میره و میاد با این توهم توطئه که باید روزی سیصدهزار نفر رو اعدام کنند.

 8. Inja Times said

  وقتی برای مسلمانان الله اکبر گفتن و نماز جمعه رفتن و فاتحه بر درگذشتگان حرام می شود، برای خارجی ها هم ای میل از احوال خود زدن جاسوسیست

 9. ارین said

  مگه یادش نبود دولت طویله است

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی شمایل‌ها کلیک نمایید:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس گوگل+

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google+ خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

w

درحال اتصال به %s

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: